Запорозькі козаки на Хортиці провели Всеукраїнську національно-патріотичну акцію

ByVolodymyr Kondratevych

Запорозькі козаки на Хортиці провели Всеукраїнську національно-патріотичну акцію

В світовій тисячолітній історії існують звичаї, які поважає переважна більшість населення. Це стосується в першу чергу подій, які суттєво вплинули на загально-політичні процеси державотворення, боротьби за незалежність, національно-визвлльних війн де вирішувалася доля країни. Яскравим прикладом була Європа, невід”ємною частиною якої ми – українці є теж.

Періоди кривавих битв (Столітня, Тридцятилітня, Наполеоновські чи останні Світові) та Революції в Англії, Нідерландах, Франції, США та багатьох інших країнах створили нову політичну карту, породили цілу плеяду героїв, що виборювали перемогу та незалежність і волю. Тому весь цивілізований світ вже багато років проводить заходи направлені на збереження історичної пам`яті про тих кому народ зобов”язаний своїм існуванням та заможним мирним життям. Важливим є аспект виховання на прикладах відважних пращурів нових молодих людей, що через певний час стануть керувати державою та вже самі, як дорослі люди будуть нести відповідальність за добробут та мир у себе вдома.

Ще одним важливим чинником успіху ровинутої країни, а Україна, безумовно відноситься до цього поважного переліку є збереження звичаїв та традицій , що стосуються головного курсу держави, наприклад, на створення умов заможного , свободного розвитку суспільства, відсутність агресивних, загарбницьких планів відносно сусідів, налагодження добрих стосунків, а коли потрібно, звитяжний захист та рятування громадян у військових конфліктах та необхідна бойова робота, коли треба ціною свого життя дати ворогу відсічь.

Сьогодні ми теж маємо честь жити на рідній землі , де багато століть люди творили, будували, народжували та виховували покоління сміливих, талановитих та вільних людей. Так було за часи Київської Руси – України, Гетьманської держави, Української Народної Республіки.

Тому за рішенням Координаційної Ради з питань козацтва ЗОДА, Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, тисяч наших побратимів з 2014 року острові Хортиця збираються старійшини, отамани, старшина, козаки та всі небайдужі для вшанування пам`яті всіх наших пращурів – козаків, героїв переможних походів, що в різні часи зберегли нас квітучу та прекрасну рідну землю. Також ми згадуємо та віддаємо данину поваги всім тим хто не повернувся з запеклих боїв зі сходу, де йде фактична війна вже за нашу волю та віру з загарбниками та бандитами. Склонивши голови ми згадуємо й про тих громадян з великої літери – козаків, що приймали участь та загинули в Революції Гідності, але дістали перемогу, скинувши злочинну владу шахраїв та ворожих сил. Для нас дуже важливо пам”ятати, що перемоги далися нелего, дуже дорогою ціною, а повернення в рабство , завдяки всім побратимам, долавшим агресорів вже неможливо.

Так 3 червня, за звичаєм, ми – запорожці та представники багатьох областей провели Велику Раду отаманів Запорозького козацтва та урочисті збори присвячені світлої та вічної пам`яті переможцям – козакам, нашим звитяжним військовим, що вже ніколи не повернуться додому, до рідної хати, батьків та друзів…

До початку Всеукраїнської національно-патріотичної акції отамани вирішили провести Раду та виступили за об`єднання всіх організацій навколо ідеї незалежності України. Була підтримана думка про створення Національної Програми розвитку козацтва з урахуванням бойових дій та завданями оборони районів та областей від можливих нападів сепаратистів та окупантів, необхідності тримати порох сухим, як казали прадіди, продовжувати тісну взаємодію та надання допомоги армії, прикордонникам, постраджалим від агресії, сім”ям загиблих в АТО.

Було підтримано заходи щодо продовження операцій “Дозор”, “Перехоплення” та “Козацький волонтер”. Керівники – отамани вирішили й надалі проводити започатковані в Запоріжжі Всеукраїнські патріотичні акції, які мали важливий виховне, культурно-історичне та практичне значення. Мною було також наголошено на необхідність підтримки та розвитку заходів щодо підтримки державної Доктрини інформаційної безпеки, розширення системи інформаційного спротиву.

Отаман Лапін І.Є. (учасник бойових дій, АТО, полковник ЗСУ, перший начальник штабу 37-го першого козацького батальону) цікаво та прадиво говорив про війну, що розв”язана проти нас, подякував братам-козакам за допомогу та добрі волонтерські справи. Професійно дав принципову об’єктивну негативну характеристику спробам, представникків ворожих сил розколоти козацтво, споплюжити його честь та гідність.

Навів приклад так званих “казаков” “Корєнного народа” (теорії,що носить, особливо в період війни, антиукраїнський характер, розколюючи українців на дві частини та протиставляючи їх), що мали намір за допомогою російських “друзів ” провести на Хортиці свій шабаш, як вони написали в листі до голови Запорізької ОДА панахиди по загиблих козаках у всіх війнах. Цинізм цього листа полягає ще в тому, що проти незалежності та свободи України в різні часи воювали дуже багато таких “казачков” та на Донбасі в цієї війні “отметились” розбійники Козіцина.

Всі були обурені такою ганебною пропозицією та допомогою Юрія Полоза, що допомагає їм та Синєпольського Ігоря, який приніс ці листи до облдержадміністрації та свідомо сприяв таким сходкам. За пропозицією Лапіна І.Є., на підставі нашого рішення на Коордраді, всі одноголосно вирішили об`явити Синєпольському І. своє обурення, незгоду та ганьбу та виключити зі складу КРК ЗОДА та не вважати старійшеною. Спроби провести провокацію з залученням таких “діячів” засуджено.

Підкреслено також священне право та обов’язок кожного козака та організації патріотів вшановувати подвиги героїв, загиблих за нашу волю та державність в час, коли це буде їми вирішено. Виступили також багаторічні учасники операцій та Революції Гідності, що підтримали пропозиції та вшанували світлу пам”ять героїв: Рижов К.А. (отаман ГО “Запорозьке військо Низове “Запорозька Січ”), Білан П.А. (Генеральний суддя МГО “Міжнародний союз козаків “Запорозька Січ”, Некіпілий М.М., Мельниченко В.І., Говоруха М.С., Літвін О.І. та інші).

Також було прийнято рішення про обрання старійшеною доктора історичних наук, професора, багаторічного керівника Запорізького обласного краєзнавчого музею, автора багатьох наукових робіт Шаповалова Георгія Івановича. Отамани підтримали створення та роботу Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, ГО “Генеральної асамблеї нащадків козацьких родів”, “Запорозького обласного центру сприяння євроатлантичній інтеграції”, “Запорозького звичаєвого козацького лицарського ордену ім. князя Д.І. (Байди ) Вишневецького, та Першої козацької громадської історичної бібіліотеки.

Урочисті збори продовжилися звичаєвим Козацьким Колом де всі брати-отамани та видатні козаки учасники війни за незалежність України та боротьбу проти окупантів вклонялися переможцям в битвах та війнах за волю українців. Висловлювали свою щиру повагу та дяку всесвітньовідомим полководцям, першим гетьманам та отаманам Запорозької Січі – Євстафію Дашкевичу, Дмитру Вишневецькому, Богдану Ружинському, Григорію Лободі, Петру Сагайдачному, Івану Сулімі, Богдану Хмельницькому, Івану Мазепі. Справжні ватажки руху та відомі в Євпропі командирським талантом та звитягою Іван Сірко, Іван Богун, Яків Острянін, Іван Виговський, Павло Полуботок та багато сміливих козацьких переможних походів, колосальні жертви й кров за майбутнє синів та доньок, за процвітання країни не були забуті й ніколи не будуть забуті нами благодарними нащадками.

Також за рішенням родин загиблих та козацької ради, всі загиблі герої в період цієї жахливої війни. яка ведеться проти нас вже четвертий рік були навічно занесені до Реєстру Запорозького звичаєвого козацького лицарського ордену ім. князя Д.І. (Байди) Вишневецького.

Вічна Слава Героям України – справжнім Лицарям – захисникам!
Слава ! Слава ! Слава !

Батько загиблого героя Микола Семенович Говоруха (нащадок Дмитра Вишневецького), підкреслив важливість патріотичних заходів, закликав допомагати сім”ям загиблих, запропонував зміцьнювати зв”язки з армією, виховувати підростаюче покоління на історичних традиціях Запорозького козацтва. Мною було урочисто вручено пану Миколі відповідні Родові Грамоти.

Всі ще раз вшанували хвилиною мовчання всіх хто не повернувся з війни.

До всіх звернувся й Президент міжнародної організації “Спас”, кандидат наук, вчений, відомий громадський діяч, активний учасник Всеукраїнських патріотичних акцій Олександр Притула, як привітавши присутніх, звернув увагу на братерську дружність, взаємодопомогу, вміння об”єднатися проти неприятеля та вигравати війни нашими прадідами.

Отаман Костянтин Рижов, активний учасник Революції Гідності, гарний вихователь, справжній батько для побратимів, багаторічний очільник місцевої організації “Спас” цікаво та яскраво говорив про нашу історію, на конкретних прикладах та згадавши факти документальні подробиці частував пращурів та волонтерські походи вже новітньої історії.

Отаман Ілля Лапін як учасник декількох війн, високий професіонал, відважна та досвічена людина, яка бачила багато чого на фронті, заслужений орденоносець та захисник Запоріжжя від окупантів подякував всім за допомогу армії, розповів праду про війну, звернувся до батьків загиблих та поранених, запевнив всіх як командир вже нового 6-го батальону, що України буде звільнена, а люди врятовані.

Правильні та необхідні слова шани за перемоги героям говорили ветерани боротьби Сергій Волков, Микола Некіпілий, Павло Білан, Олександр Літвін, Олександр Грицаєнко, Ігор Грицаєнко, колишній перший кошовий отаман Володимир Мельник, колишній перший голова обласної організації Народного Руху України в Запоріжжі Костянтин Лямцев, Олександр Губа, Володимир Лютий, представник 55-ї артбригади, якій ми допомагали з 2014-го року. В своїх виступах всі вшановували пам’ять загиблих в АТО на сході України. Свої теплі слова підтримки заходу передали отамани Сергій Галич, Микола Кущ, Віктор Кучинський, Валерій Іващенко та багато інших.
Читав молитву та проводив стародавній обряд Панахиди по загиблих козаках у всіх війнах за свободу України учасник багатьох волонтерських акцій отець Василь (представник Української Православної Церкви Київського Патріархату).

Шановна громада козаків уважно слухала в тиші. Всі молилися, поминали в своїх думах тих кого вже не повернешь ніколи додому, але в наших серцях вони будуть вічно. Поминальний хрест та венок з ломпадою козаки – учасники Революції Гідності в траурній процесії доставили човном на середину рідного та могутнього Дніпра де урочисто спустили на воду.

За традиційним кулішем всі помянули загиблих героїв. А пісні про подвиги козацьких мистецьких колективів з Полог (“Жайвір” керівник старійшина пане Удод, талановитий колектив молоді з Дніпра, пана Руслана Короля, запорізький бард Павло Донець, анасамбль “Дивосвіт”, керівник Кулинич Неля Володимирівна з Покровського Дніпрпетровської області високопрфесійними номерами, талановитим виконанням створили атмосферу теплоти та урочистості, підкреслюючи подвиг героїв на емоційному рівні).

Також на Козацькому Колі військовослужбовцям 55-ї артбригади, відмінникам, були вручені Родові козацькі грамоти, а мешканці Пологівського району прийняли козацьку присягу.

Наприкінці розповіді хочу підкреслити зростаючий інтерес до історичних подій, культури, армії з боку молоді, а багаторічний досвід вже дає право робити висновки , які стосуються і інших областей. Козацька громадськість повинна культурно та інтелектуально, на багатьох яскравих історичних прикладах та сьогоденні розвивати,молодь долучаючи науковців, можновладців, митців та депутаський корпус, створювати Програми, системні заходи, як в Запоріжжі, Дніпрі, Черкасах та Херсоні де ми часто буваємо і така робота ведеться.

А нам запорожцям, враховуючи зростаючу кількість гостей, козаків, студентів наступного року треба доопрацювати та затвердити Програму: “Запорожжя – духовна козацька столиця України”.

Вічна пам’ять ГЕРОЯМ !!!

З повагою,
Голова Великої Ради отаманів Запорозького козацтва
член Національного союзу журналістів України, головний редактор
альманаху ” Українське патріотичне козацтво”
Дмитро Сухінін
Запоріжжя, обласний оперативний штаб
КРК ЗОДА козацького руху

About the author

Volodymyr Kondratevych administrator

Leave a Reply